vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $3.75 for 5lbs of food for your puppy how much is it for 1lb?

Respuesta :

312 312
  • 26-03-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

cost/lbs. = $3.75/5lbs = 0.75/1lb

Answer Link

Otras preguntas

Epidermal cells produce: * 1 sugars 2 water 3 cuticle 4 vascular tissues​
Explain how electrostatic attraction affects the van’t Hoff factor. Why is the effect always to lower the van’t Hoff factor from the simple assumption that diss
what number does xcix represent?​
Which energy transformation occurs in an exothermic reaction? B. Energy from the chemical bonds of the reactants is released to the surroundings Or C. There
You can improve your gas mileage by your car before you drive.
What is the topic of this interview? How technological advances have made computers faster Whether computers are capable of replacing some human jobs Whether pe
explain the impact of effectively understanding the various formatting options available in the word processing software application which you are using​
Each week, Christian earns $x fixing bicycles and receives $10 as his allowance. To find how much he will earn in total over 2 weeks, Christian calculates the f
Socks cost each $3 a pair and scarves cost $5 each. Natalie Attired buys some of each. Let x be the number of pairs of socks and let y be the number of scarves
Make a really good paragraph using mistrust generosity and resist