Seudónimo Seudónimo
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

I need the answer in under 34 min

I need the answer in under 34 min class=

Respuesta :

elchaupa
elchaupa elchaupa
  • 26-03-2021

Answer:

I. 1 cup is $4.50

2 cups is $9.00

3 cups is $13.50

ll. 6 cups is $27.00

Step-by-step explanation:

Now since the number of cups is proportional to the total cost of frozen yoghurt,and the cost of 4 yoghurts cups where given .ie. $18.00

then 1 cup is $18/4 which is $4.50 per one cup, thus the other cost of cups are given.

therefore 6 cups is 6•18/4 which is $27.00.

hence 5 cups is 5•18/4 which is $22.50.

Answer Link

Otras preguntas

Once you acquire these two basic skills, you'll be able to transform a vague idea in your mind into a coherent piece of writing. What are these two basic skills
The perimeter of a church window is 80 inches. If the window is in the shape of a square, what is the length of each side of the window? A. 20 inches b. 40 inc
In animals, __________ energy is responsible for respiration and other vital functions. a. solar b. kinetic c. potential d. trophic
A factory can assemble 150 cars in 3 hours. At this rate, how many cars can be assemble in 8 hours?
3x20=3x(10+_) what is the answer?
Which two elementsare primary components of an MMP molecule
Which of the following best states the main idea of "The News"?
Scientists use __________ waves to find an earthquake's epicenter. a. body B. surface C. Love D. core
Which best describes an ancient Greek tragedy?
The cursor is the blinking line that indicates where the next letter, number, or character will appear. true false