WorldUnseen4623 WorldUnseen4623
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 12-ounce box of cereal costs $3.60. Which equation correctly relates the price (p) with the weight (w) of the cereal?

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 27-03-2021

Answer:

A. P = 3.3w

Step-by-step explanation:

A. P = 3.3w

B. P = 0.3w

C. P = 3.6w

D. P = 12w

P = price of the cereal

w = weight of the cereal

p = $3.60

w = 12-ounce

3.60p = 12w

Divide both sides by 3.60

3.60p / 3.60 = 12w / 3.60

P = 3.3w

The correct answer is A. P = 3.3w

Answer Link

Otras preguntas

Without parentheses, the expression 8 plus 30 divided by 2 plus 4 equals 27. Rewrite this expression with parentheses so that it equals 13; then 23
a carton can hold 1000 unit cubes that measure 1 inch by 1 inch by 1inch. describe the dimensions of carton of the carton using unit cubes.
how is the flow of energy through a community different from the cycling from the matter?.
What number is 10 more than 8,358
Do 2 planes intersect at a point all the time?
how high would a two story building be? what about a 10 story building?what about a 30 story building
which equation has the least solution? a. x+5=13 b. -6x=-30 c. x/4=18 d. x-2=-11
What is -0.4 as a fraction or mixed number in simplest form ?
how do you solve 35=-2x-15
the perimeter of a triangle is 117 cm. two sides are 31 cm and 48 cm. find the third side.