dfrfdd
dfrfdd dfrfdd
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?

Respuesta :

yutaueki123 yutaueki123
  • 25-03-2021

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link
dauyds
dauyds dauyds
  • 25-03-2021

Answer:

24 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound times 7 pounds= 112 ounces

26.88/112= .24

Answer Link

Otras preguntas

why do sharks not have swim bladder
how do you solve for sinxcos2x+cosxsin2x=0 ?
A CABLE COMPANY CHARGES $25 PER MONTH AND $5 FOR EVERY PAY-PER-VIEW MOVIE ORDERED. WRITE THE EQUATION THAT REPRESENTS THE SITUATION,LET B represent the total bi
why do sharks not have swim bladder
The Assignment Of The Members Of A Football Team To Jersey Numbers.
discuss how fossils provide evidence of change from the earliest life forms to those alive today
What is the matrizie of {3x-2y=-27 {x+3y=13
what are some characteristics for simplest form
Anne bought a necklace for each of her three sisters. She paid $7 for each necklace. Suppose she had $9 left. Write and solve an equation to find how much money
An artificial lake is in the shape of a rectangle and has an area of 9/20 square mile. The width of the lake is 1/5 the length of the lake. What are the dimensi