dorothytaylor90 dorothytaylor90
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

jan bought 8 towels at 39.60 how to make this an equation

Respuesta :

nikiwold963526
nikiwold963526 nikiwold963526
  • 24-03-2021

Answer:

IF she bought 8 towels for 39.60 and you are trying to find out how much each one cost you would divide 39.60 by 8 to get your answer but if each towel cost 39.60 then you would times 8 by 39.60.

Step-by-step explanation:

39.60 divided by 8 = 49.5

8 x 39.60=316.8

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean when #DIV/0! is displayed and a green triangle is added to the upper-left corner of a cell?
7 × 12 × 15 × 8? show the work
What exactly is net neutrality?
Which of these structures is found in both plant and animals cells? a.chloroplasts b.cell walls c.centrioles d.vacuoles?
A major contradiction of thomas jefferson was fathering children with a slave woman and his firm belief that blacks were
It had been the campbell soup co.'s practice to insert clear glass marbles into the bottom of soup containers used in print advertisements to bring some of the
what are Genes that produce alternative expressions of a trait called
Whats is the result to the question to 1/5(2x-10)+
According to the _____ perspective, structural inequality is a major source of problems within the health care system. a. functionalist b. symbolic interactioni
/5-3/+/3-(9)=and /5-3/+(-4)/-6/=I WILL GIVE YOU BEST