gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A mosquito somatic cell contains 6 chromosomes. This means that ____ different combinations of chromosomes are possible in the mosquito’s gametes as a result of
Grand Adventure Properties offers a 9.4 percent coupon bond with annual payments. The yield to maturity is 11.2 percent and the maturity date is 11 years from t
Which type of poster deals with political campaigns or corporate communications?informative posterB. subject posterC. propaganda posterD. affirmation poster
Find the missing term in the equation. 4x2 − 8x + 8 − x2 + 2x − 4 − 3x2 + = 4
Mcmurtry Corporation sells a product for $170 per unit. The product's current sales are 10,000 units and its break-even sales are 8,100 units. The margin of saf
what is the mean deviation of the following numbers 2 4 6 8 10 12​
can someone please help me
Which of the following is true about the first nuclear test bomb? a. There was one nuclear explosion and no dynamite explosion, since the first test bomb did no
25.1.2 Exam: Wrap Up Question 19 of 25 Which statement is an example of a claim that should be revised to make it more arguable? O A. It is a good idea to do wh
Which represents the solution(s) of the system of equations, y = x2 – 2x – 15 and y = 8x – 40? Determine the solution set algebraically. (–5, –80) (5, 0) (5, 0)