manasangreddy4215 manasangreddy4215
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 3 bags of dog food cost $9.75. How much Marco spend on 5 bags of dog food?

Respuesta :

riemaa
riemaa riemaa
  • 23-03-2021

Answer:

$16.25

Step-by-step explanation:

9.75/3 = 3.25

So therefore 1 bag costs $3.25.

$3.25 × 5 = $16.25

Answer Link

Otras preguntas

If g=27 and F=54° find h. Round to the nearest tenth (picture provided)
Why is life so hard?
when you learn about good or bad things that happen to a stranger, does it influence you to behave diffrently? why or why not? give an example.
The perimeter of a square is 32cm. what is the lenght of each side​
George Orwell intended for his novel to be a warning against totalitarianism. Use examples from the novel to show things that are present in the novel that can
Melinda walked 9/12 mile each day for 5 days. What was the total distance , in miles, she walked in the 5 days?
is a twist of tissue a sprang
Pls help ! 1: How do the different types of collaboration (both internal and external) contribute to more organized work efforts? 3: Does the idea of a flexib
A pyramid has a square base that is 12 inches on a side. If the height of the pyramid is 8 inches, then its volume is 384 cubic inches. True False
The circus had one performance at the Dewey Civic center and one at the Atlantic Auditorium. The Dewey Civic center has 1,600 seats. Tickets for 85% of the tota