saudalqassimi12345 saudalqassimi12345
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

Rita needs to buy some dog food. At the nearest store, 4 bags of dog food cost $26.8. How much would Rita spend on 8 bags of dog food?

Respuesta :

fnej
fnej fnej
  • 22-03-2021

Answer:

$53.6

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{4}{26.8} =\frac{8}{x} \\\\4x=214.4\\x=53.6[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

white paint costs £2.80 per litre. blue paint costs £3.50 per litre. white paint and blue paint are mixed in the ratio 3:2. work out the cost of 18 litres of th
Johns dog slept for 3 hours if the dog snored every 1/3 of an hour how many times did he snore
How did the periods of Jeffersonian Democracy and Jacksonian Democracy illustrate the ideas that democracy is a process rather than conclusion?
What were the two most powerful city-states in early Greece
Humans have used rocks in the creation of tools and building materials.
how many times does 1/4 go into 3??
The _____ stuck up like a jagged tooth. a. lorry b. house c. staircase d. car park
The function of a circuit breaker is to _____. stop a current that is flowing too fast reduce a current that is flowing too fast speed up a current that is flow
The gel-filled space inside the chloroplast surrounding the thylakoid stacks is call the?
The most common crop grown in the southern part of China was ________________. a. wheat c. rye b. rice d. corn