kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

Write A Fraction, Less Than 1, With A Denominator Of 6 That Is Greater Than 3/4.
How i can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly i will give u brainliest!
How do you know when to rewrite square trinomials and difference of squares binomials as separate factors? How can sums and differences of cubes be identified f
Raul has scraped his knee in the recent after a week it had almost completely healed rho wondered how the skin was able to repair itself while looking exactly t
Solve for x help me please *****
Gilgamesh built the world's first empire after defeating Sumer and northern Mesopotamia. True or false
A marketing research company is estimating which of two soft drinks college students prefer. A random sample of n college students produced the following 95% co
What is log Subscript 5 Baseline (4 times 7) + log Subscript 5 Baseline 2 written as a single log?
Which is another way to describe a gene? A: a sequence of three base pairs B: a unit of inheritance that transmits information C: a short segment of information
Amo a mis hermanas. Los amo. Amo las. Las amo. La amo.