Pointss
Pointss Pointss
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please solve this 15 points

Please solve this 15 points class=

Respuesta :

rorycampbell0721
rorycampbell0721 rorycampbell0721
  • 26-02-2021

Answer:

Yes, it is proportional.

You know because if you do $9/3 lbs that = 9/3 = $3 per pound

and

if you do $1.50/0.5 lbs = 1.5/0.5 = $3 per pound

Both of them are $3 per pound, so it is proportional.

Answer Link

Otras preguntas

Stephanie had 7/8 pound of bird seed she used 3/8 pound to fill a bird feeder
on Friday, i have got a test will it be alright if you tell me some french words many thanks
factor the sum of terms as a product of the GCF and a sum: 60+48 what is the ansawer?
which city is the highest population in the state of Georgia?
Write a function rule for the statement. 1.)the output is half of the input. 2.)the output is one more than twice the input. 3.)the output is the cube if the in
A car travels with an average speed of 55 miles/hr. What is this speed in a. m/hr? b. km/s? c. m/s?
determine whether the number is closest 0, or 1. explain your reasoning. 10/9,   9/16, or  2/15
what is the biggest number 2.07. 2.24. 2.4. 2. 2.04
A theatre sells 467 tickets Some other people then buy another 118 tickets If the theatre holds 1060 people how many places are left un-sold?
What is 8x=9-5y ,8x-3y=-31