theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Complete the equivalent equation for –7x – 60 = x2 + 10x.
8 points Which macromolecule contains carbon, hydrogen, oxygen, nitrogen, and phosphorus?
The graph shows a jogger's speed (the y-axis) over his first 13 minutes of a run. Between what times is the jogger's speed increasing or decreasing at the grea
A sky diver jumps from a helicopter and is falling straight down at 30 m/s when his parachute opens. From then on, his downward acceleration is approximately a
rewrite the subtraction using tenths 4/5- 1/2
Your landlord has held one month's rent of $875 as a security deposit from which any damage repair will be deducted. You have left a stain in the 8-foot x 10-fo
Give me areal live example of an incidence of a tax
Fred is making a fruit salad the ratio of cups of peaches to cups of cherries is 2 to 3 how many cups of peaches will Fred need to make 60 cups of fruit salad
3. In August, Cory begins school shopping for his triplet daughters. One day, he bought 10 pairs of socks for $2.50 each and 3 pairs of shoes for d dollars each
Is 1.7x^2 + 3.5 a cubic polynomial?