meizlyn040990 meizlyn040990
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 oranges for $3 what is the cost for 10 oranges ?

Respuesta :

aybekaliev5 aybekaliev5
  • 25-02-2021
$5 for 10 oranges. Would be $1 dollar for every 2 oranges
Answer Link
damianhedglin damianhedglin
  • 25-02-2021

Answer:

5

Step-by-step explanation:

3÷6 =0.50 this means every orange costs 50 cents .50 x2 = 1 so you have 2 oranges at the cost of one dollar, 2x5 =10 oranges 1x5=5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

20pts BRAINLIEST Please help? Data containing two variables is called ___________ ?
PLEASE ANSWER. I WILL GIVE BRAINLIEST!!! TIME IS RUNNING OUT What is the molarity of a solution containing 8.0 moles of solute in 120 mL of solution?
the excluded values of 5x + 10/10 * 2x+2/x squared +3x + 2
There are 3 boys in each row in Ms. Carlton's class. There are 12 boys in Ms. Carlton’s class. How many rows are in Ms. Carlton’s class?
what was thomas hobbes known for
write this trinomial i’m factored form. 5s^2-13s+6
PLEASE HELP IM FAILING!!!!!!
F(x)=x+4 and g(x)=x^2-1, what is (gof)(x)?
What was the main reason that many native-born americans disliked irish and german immigrants?
Boron (B): 1sE2sF2pG