reemakateeb998 reemakateeb998
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Hannah bought one pound of strawberries for $5.60. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

Hasan169
Hasan169 Hasan169
  • 26-02-2021

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

we know that,

1 pound= 16 ounce

so,16 ounce strawberries cost's=5.60$

∴1 ounce strawberry cost's=5.60/16$

                                           =0.35$

Answer Link

Otras preguntas

34. Discuss The value and Vast range of products that can be made as either a doughor bolor or flour based mixturos for Swoot and Savoury food production
using the passage which statement correctly describes the energy level of a group of organism
Olfaction and hearing are processed in the ____________.
DONT ANSWER IF YOU DONT KNOW A gym membership is offered in January for $39.00 per month. If you pay upfront for the year, you are given a 25% discount on the m
What to do a cancer patient?
If a circle is inscribed in a square, then the diagonal of the square contains a diameter of the circle. a) Always b) Sometimes c) Never
The table shows the favourite colour of 400 p o Colour Frequency | Angle in Red 100 Blue 100 Green 150 Yellow 50
Keynesian analysis stresses that a tax cut that increases the government's budget deficit or reduces its budget surplus:____________ a. will increase the money
Which of the following is a nonrenewable source of energy? wind solar oil geothermal
I need this answer asap... quickest answer gets marked brainiest and hella points PLEASE HURRY!!!