rebecagargzz rebecagargzz
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

a coach can purchase 9 hockey goals for $4,050 or 3 goals for $1,575 how much did each goal cost

Respuesta :

school2272 school2272
  • 24-02-2021
525 my guy is the answerrr
Answer Link
thebecks
thebecks thebecks
  • 24-02-2021

Answer:

4050/9 = $450.00 each

1573/3 = $524.33 each

Answer Link

Otras preguntas

1. to reduce the amount in blocks or sizeable amounts 2. food and drink; necessary foods in order to stay alive 3. The ancient power structures which were cit
What can you expect to happen to calcium levels as increased amounts of pth are secreted and why?
Given:ST=3x+3 TU=2x+9. a. what is the value of ST? b. What is the value of TU?
Jack has $25 to spend at the mall. Write an inequality that expresses symbolically The amount of money, m, that jack can spend
what are legal rights related to social media in health care
What pattern do you see when multiplying two powers with the same base?
Find two consecutive odd integers whose sum is 36. Which of the following equations could be used to solve the problem? 2x = 36 2x + 1 = 36 2x + 2 = 36 x2 + 2 =
How many cubic inches of material do you need to make a solid rubber ball with a diameter of 3 in.? Round your answer to two decimal places. A. 19.27
Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Benjamin spend?
Imagine you are a playwright, writing a script about a childhood memory. Write three to four lines of character dialogue, using correct script formatting. The d