ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

On january 1, 2015, providence, inc., issues $1,000,000 of 10 percent, 5-year bonds at par value. complete the necessary journal entry by selecting the account
Sally bought a soft drink for 3 $and 9 candy bars she spent a total of $48. How much did each candy bar cost?
What was the occupation of the father of the man who acted as counsel for Edmund Hampden in the Five Knights' case?
List some important ideas the Watsons go to Birmingham 1963 includes. Why did you choose those ideas?
Martin charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend he raked 24 bags of leaves. How much money did he earn
What accusations did reformers in the late 1300s make against the church?
If everyone in the United States were willing to pay as much extra per pound for shade-grown coffee as you are, how much additional money would that provide for
APPLYING MAIN IDEAS Which of these lists shows how federal courts are organized from top to bottom? a. Court of Appeals, Supreme Court, District Court b. Supr
What does this dialogue reveal about Louise
How did islam spread to india? a.because of trade b.through invasion c. via universities d. with pilgrims