LowkeyyLia
LowkeyyLia LowkeyyLia
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

a shop sells fruit chen pays 2.35 megan buys 2 apples and 1 banana she pays 1.25 how much does one banana cost​

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 01-03-2021

Answer: £1.10

Step-by-step explanation:

Heres the complete question:

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. Megan buys 2 apples and 1 banana. She pays £1.25. How much does one banana cost​?

Let the cost of one apple be a.

Let the cost of one banana be b.

Therefore, we can form the question into an equation as:

2a + 3b = 2.35

2a + b = 1.25

Subtract the equation from one another.

2b = 2.20

b = 2.20/2

b = 1.10

Therefore, a banana cost £1.10

Answer Link

Otras preguntas

During the first _____ of the universe's history, atoms could not exist. a. second b. 3 minutes c. 157 hours d. 45 months
is piano a true or false cognate?
Why is collaboration an important element for film or theater production? Describe specific aspects where collaboration is vital to the success of the productio
If the apy of a savings account is 2.8% and if the principal in the savings account we're $2600 for an entire year what will be the balance of the savings accou
You don't need to do the graph, I just need the entrance fee and the cost per roller coaster
What is 8.5 as a fraction?
What did the nazis do with their new power ?
I need help with 37, 38, and 33
A clockmaker should never be late for his appointments.
Please help with number 30