LowkeyyLia
LowkeyyLia LowkeyyLia
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

6 pencils cost 1.68 3 pencils and 1 rubber cost q.09 what is the cost of one rubber​

Respuesta :

andromache andromache
  • 01-03-2021

Answer:

1 rubber cost is 0.59

Step-by-step explanation:

The computation of the cost of one rubber is shown below:

Given that

6 pencil cost = 1.68

3 pencils and 1 rubber cost = 1.09

based on the above information

one pencil cost is

= 1.68 ÷ 3

= 0.56

Now

3(0.56) + 1 rubber = 1.09

So, 1 rubber cost is 0.59

Answer Link

Otras preguntas

Some companies intentionally manufacture their products with materials or components that will break, wear, rust, or rot sooner than they should. this practice
How is the selection, "On Women's Right to Vote" by Susan B. Anthony, an example of persuasive argument? A. is written in first-person point of view B. relates
Will i have to pay taxes on $12000 of income in 2016
How many 1/2 cup servings are there in 7/8 cup of peanut butter
Why was 1968 a year of turmoil in US history?
The main compound used to release energy for metabolism is ________.
Which of the following would be the BEST activity to help you maintain a healthy skeletal system?
Human growth hormone levels are typically higher when we
divide and round to the nearest tenth: 5.1 √104 (plzzz hurry)
a ski slope drops 30 feet for every horizontal 70 feet