jazleenram229 jazleenram229
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Natalie bought a three pack of erasers $1.47. At the same rate how much would a 10 pack of erasers cost?

Respuesta :

ItzAshleyy
ItzAshleyy ItzAshleyy
  • 24-02-2021

Answer:

The price for a 10 pack of erasers would cost $4.09

Step-by-step explanation:

1.47 ÷ 3 = 0.49

0.49 × 10 = 4.9

Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-02-2021

Answer:

$4.9

Step-by-step explanation:

[ Unitary method]

3 pack of erasers = $1.47

1 pack = $1.47 / 3 = $ 0.49

10 pack = $ 0.49 x 10 = $4.9

(I hope im right!)

Answer Link

Otras preguntas

20 points! HURRYYEYYEHE in which direction must the graph of f(x) = 7^x be shifted to produce the graph of g(x) = 7^x + 7? a. left b. up c. right d. down
Pls, Help with the discussion essay below. What factors should you consider when determining the best graph or display to represent a given set of data? In your
Which phrase in this excerpt from James Joyce's *Araby" is a participial phrase? kNorth Richmond Street, being blind, was a quiet street except at the hour when
mga insrumento ng bandang rondalla​
What is the value of b on the number line below? A number line from 0 to 1 showing fourths. There is a dot labeled b that is halfway between one half and three
Which remains the same during a chemical reaction?
Please help on this!!! Thanks!!
How many questions are on finals in high school freshman Both English math and biology and what if you fail the final exam
How do Quinn and his friends get beer most Fridays? A. They use Guzzo's fake ID. B. They ask a stranger to buy it for them. C. They steal it from the convenienc
Please help 20 points