L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

what is it called when anything happens or is done by a character in the story
Ill give brainly, You have $8 and earn $1.25 for each health bar you sell. Write an equation in two variables that represents the total amount A (in dollars) yo
please help .-. its for physics
2.5(10x + 8)+3x simplified
I really need to know the answer to this. I need to finish this. What is the answers to the ones to the right?
Which term describes physical abuse that occurs with the family? A. sexual abuse B. neglect C. domestic violence D. basic abuse will mark brainlest!!
You have a 6 inch by 8 inch picture that you framed. When you hung the picture, you found that the entire area is 95.04 inches. What is the width of the frame?
¿Cuál es la frecuencia absoluta de 2 puntos? 2-3-2-3-4-1-4-3-3-2
What purposes did the Code Noir serve? Check all that apply. It established laws for slaveholders to follow. It set out to control the behavior of enslaved wo
if we subtract-3y square y square from square y then we get​