msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

Hydrogen has only one electron in its only (and outer) electron shell. If a hydrogen atom were to absorb a small amount of energy, where would Bohr say the ele
HELP!!!!!!Suppose that I have $50 in a bank account with 6% interest compounded every year. how much money will I have in my account after 3 years? (round answe
a large portion of Germany's reparation payments went to what initially neutral country following the devastation caused there during World War 1​
Which is the most important step of the decision making process? Justify your answer
k= n times n + 9n +1 Mo says; " K will be a prime number for all integer values of 'n' from 1 to 9" Show that Mo is wrong. You must show that your value "K"
Which of the following was a city that began as a sawmill and became the largest city in eastern Washington? 1. Walla walla 2. Pasco 3. Tacoma 4. Spokane
can SOMEONE please HELP ME on THIS????!!
How do you solve this question? Differentiate:[tex]x \sqrt{x} - {x}^{2} \sqrt{x} [/tex]​
Create a system of linear equations that has one solution of y=2x+1 and y=2x+2
Which equation models the data?