bznajsvsmnshsiemb bznajsvsmnshsiemb
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

The telephone company purchased 192 yards of wire for $2,304 in January. They
plan on making a purchase of 400 yards in February. How much will the February
purchase cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 23-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

400yd($2304/192yd)=$4800

Answer Link
Ammar4405
Ammar4405 Ammar4405
  • 23-02-2021

Answer:

400 yards of wire will cost $4,800

Step-by-step explanation:

First find the cost per yard of wire by using the equation 2,304/192 which equals 12/1, which is $12 per yard of wire. Next multiply that by 400 to get $4800, which is the total February purchase cost.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me. I've been stuck all day! I need to factor 10x^2-19x-51
If I was trying to find the mode of the numbers 4,1,4,3,2 and 1, Which one is the mode if there is 2 of 4 and 2 of 1??
A rectangular piece of poster board measure 60cm by 80cm. Linn draws the net of a box on the poster board and cuts it out. If the boc measures 10cm by 16cm by 2
why did reasons the united states shipping industry flourish in the late 1700s
3m – 2x for m = 5 and x = 4
Why should new American citizens learn about this event?
2 reasons why it is important to learn how to use a budget
If the teacher writes “incoherent” on an essay, the writer needs to ___.
what foreign policy consequences of the iran hostage crisis can still be observed today
What is the area regular hexagon