doodoobrainforr
doodoobrainforr doodoobrainforr
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please help asap!!!!!!!!!

Please help asap class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

The unit price per apple is $0.50

Step-by-step explanation:

If there is a total of 12 apples priced at $6, you can do 6 / 12 to find how much each apple costs individually.

6 / 12 = 0.5

Therefore, each apple costs 50 cents, or $0.50.

Answer Link

Otras preguntas

James ran 80 miles, xavier ran 0.75 of the total number that james ran. How many miles did Xavier run?
What is the relationship between tertiary organizations and social trust?
10 TIME REMAININ. 01:58:13 Read this excerpt from White Fang. Hated by his kind and by mankind, indomitable, perpetually warred upon and himself waging perpetua
Refer to the Newsela article "Real-Life Pet Detective Helps Find Lost Animals." What is a central idea of this article? A: A pet detective is someone who uses h
[tex]\sqrt{x^2+y^2[/tex]**i put the wrong subject my bad
Which behavior describes a quality of effective team parenting? working through issues not making changes for any reason avoiding all disagreements talking ins
Which of the following is an example of cultural diffusion
Oliver is playing a game with his friends. Each player gets 7 pieces. In all, there are 70 pieces on the game board. Which number sentence can be used to find t
10) Choose the graph that represents the statement. The high temperature today will be under 85°
If I run 24 meters for 6 seconds what is the distance