magicgirl345 magicgirl345
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Selma went shopping and bought identical sweaters for each of 3 friends. If she spent $39, what was the cost of each sweater?

Respuesta :

masonlowery0216 masonlowery0216
  • 23-02-2021

Answer:13 dollars a sweater

Step-by-step explanation: if you take 39 and divide it by 3 you get 13 implying that each sweater is 13 dollars

Answer Link

Otras preguntas

What would be the MOLARITY (M) of the NaBr in the same buffer solution, if its concentration is now 0.9% (w/v)? Relative atomic masses:Na = 23; Br = 80
What were three pieces of evidence that wegener used to explain continental drift? Whydid people not believe in this history
A potter uses 3/5 pound of clay to make a bowl how many bowls can he make with 10pounds
Toyota’s remarkable growth as a multinational company is uniquely associated with which of the following? A. Jidoka B. Chaebols C. Kaizen and jidoka D. Kai
you buy six notebooks and a backpack. The cost of the backpack is$ 17.90. You pay 6% in sales tax. Your total bill is $30.74 how much does each notebook cost?
Differentiate the function Y=(8x^4-x+1)(-x^5+5)
How Many Enzymes Does A Cell Contain ? And Do They Perform The Same Function ?
Starbucks customers expect a vanilla latte to taste the same, whether they are in moscow, Russia or moscow Idaho. How does this affect the concept of decentral
Which of the following statements is true of Singapore? A. Singapore is member of the Federation of Malaysia. B. Singapore is a major manufacturer of computer
in the book stargirl why did leo ignore stargirl and who did he blame it on