squarebowls
squarebowls squarebowls
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $6.45 a
pound, how much
would it cost to buy
three and a quarter
pounds of cashews?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

$20.96

Step-by-step explanation: 6.45 times three equals 19.35 plus a quarter of 6.45 equals 1.6125 which you round to 1.61. So 19.35+1.61= 20.96

Answer Link

Otras preguntas

what value of k make the equation |2k+2|=16 true?
how did johnny feel about dally in chapter 5 (the outsiders)
True or false. Thomas Edison created the light bulb?
How did socialist labor movements affect strife at start of 20th century
If x² - y² = 55, and x - y = 11, then y =
how can I use the word poll in a sentence
vamos a compar helado ___________ la senora nelson a) por. b) para
A telephone pole breaks and falls as shown. To the nearest foot, what was the original height of the pole?
how did johnny feel about dally in chapter 5 (the outsiders)
3m(2m+9)=0 what is the factor of m