rashmi9591
rashmi9591 rashmi9591
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

How many pounds of apples can be purchased for $12.50 if you can buy 16 pounds for $20?
Please answer

Respuesta :

aundriabus aundriabus
  • 24-02-2021

Answer: 10 pounds

Step-by-step explanation:

16      ?  

------ -------

20     12.50

Step 1: 16x12.50= 200

Step 2: 200/20= 10

Answer Link

Otras preguntas

Which expression is equivalent to the expression shown below?
hai good evening y'all ​
help me plass plaas me
A rectangle measures 10 feet by 6 feet. The length and width are each increased by 50%. What is the area the new rectangle?
what does rue contribute to katniss? i need 3 examples
Below are two parallel lines with a third line intersecting them.
i think u guys know what to do !!!
Move the events of the story into chronological order. I went to the new amusement park. I told my friends about the scary ride. 1 I rode the double-loop roller
Which step should a food worker complete to prevent cross-contact? a O a. Scraping food off of plates before washing them O b. Removing pits from fruit as he is
what is basic technology​