stnthomas20 stnthomas20
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

. Amie buys 2 pounds of red grapes for $1.95 per pound. He buys 2 pounds of green grapes for $2.20 per pound.

Respuesta :

hahaecho
hahaecho hahaecho
  • 22-02-2021

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

$1.95×2= $3.90

$2.20×2= $4.40

$4.40+$3.90= $8.30

Answer Link

Otras preguntas

Gel electrophoresis is NOT used for: a. analysis of gene expression b. analysis of DNA fragments according to their sizes c. analysis of patterns created with r
The ad for the newest calvin klein brand of perfume on the inside back cover of martha stewart living magazine would be an example of a(n):
Can we change the weight of any object. If we they explain it..?
The graph of y=6^x is translated 5 units to the right and 4 units downward
find the vertex of this parabola y=-2x^2+4x-10
Which property is illustrated by this problem? 28 + (32 + 34) = (28 + 32) + 34
Which insurgency element do not participate in combat operations?
The function f(x) = 2 • 5x can be used to represent the curve through the points (1, 10), (2, 50), and (3, 250). What is the multiplicative rate of change of th
If 1 mole of HCl(aq) was reacted with 2 moles of NaOH(aq), the pH of the solution would be? Acid or base
Choose the number sentence that shows the distributive property of multiplication over addition. 6 × (3 + 4) = (6 × 3) + (6 × 4) 6 × (3 + 4) = (6 + 3) × (6 + 4