taniahhixenbaugh taniahhixenbaugh
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79. A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50. Which box is more expensive per ounce? Find cost per ounce.

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 22-02-2021

Answer:

The cheerios are more expensive per ounce

Step-by-step explanation:

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79---$0.45

A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50----$0.11

2.79/6.22 =0.45

3.50/32 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

Three facts about the Virginia House of Burgesses, please.
Is there any noticeable bias about the civil war
During the Progressive Era, which constitutional amendment was passed authorizing Congress to collect an income tax? 1. Sixteenth Amendment 2. Seventeenth Amend
Which sentence demonstrates a formal writing style? A. The pitcher couldn't throw a curve ball to save his own life. B. You better not root for the Bluebirds;
Patty has 123 CDs in her music collection. Of the 123 CDs, 27 are country music. Estimate the percent of patty's CD that are country music CDs. (P
One pound of grapes costs $1.55. Which equation correctly shows a pair of equivalent ratios that can be used to find the cost of 3.5 pounds of grapes?
The circulatory system helps the body to remove waste when it carries oxygen to the muscles. carries carbon dioxide to the lungs. carries nutrients to the organ
A rectangle has vertices at (1, 5), (4, 9), (1, 9), and (4, 5). What is the length of the longer side of the rectangle?
Can someone help me please?? I net
paulina works out with a 2.5 kilogram mass. What is the mass of the 2.5 kilogram mass in grams