somilats1 somilats1
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of cereal is 35rand for 1 kg , calculate the cost of 25g​

Respuesta :

abidemiokin
abidemiokin abidemiokin
  • 27-02-2021

Answer:

​7.14*10^-4rand

Step-by-step explanation:

If the cost of cereal is 35rand for 1 kg, this can be expressed as;

35 and = 1kg

To get the cost of 25grams, we can write

25g = x

0.025 kg  = x

Divide both expressions

35/0.025 = 1/x

35x = 0.025

x = 0.025/35

x = ​7.14*10^-4rand

Hence the cost of 25g is  ​7.14*10^-4rand

Answer Link

Otras preguntas

True or False: La baguette el le croissant sont des pains français
what are perpendicular look like
A gamma ray with an energy of 3.40 × 10-14 joules strikes a photographic plate. We know that Planck's constant is 6.63 × 10-34 joule·seconds. What is the freque
What led British soldiers to fire on Boston’s townspeople on March 5, 1770?
Two number cubes are rolled for two separate events: All of the combinations of numbers on both cubes that give a sum less than 10. All combinations of numbers
The cost of 3 pens 2 pencils is $8 the cost of 2 penalties is $6 find the cost of a pen and pencil.
1. Écris en français la partie de la phrase qui n'est pas là. L'avion ____________ à onze heures. (lands) 2. Écris en français la partie de la phrase qui n'est
plz help...............
Solve for c in terms of a and b: bc+ac=ab
Describe the arrival of the alchemist