fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

alexanderperezii
alexanderperezii alexanderperezii
  • 22-02-2021
19.76/13 = $1.52

$1.52 x 20 = $30.40
Answer Link
astrocomet15 astrocomet15
  • 22-02-2021

Answer:

cost of one candy bar = 19.76/13

= $1.52

cost of 20 candy bars = 1.52x20

= $30.4

pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

complete the analogy descending : ascending :: errant ​
Jennifer sells cosmetics. Her commission is 30 percent of the selling price of every item she sells. What is her commission when she sells cosmetics totaling $
Find the x-intercept and the y-intercept of the graph of 2x=6.
A 10.0 kg box is dragged 5.00 meters across a rough horizontal floor by a rope with a tension of 45.0 N that makes an angle of 20.0 degrees to the horizontal. I
5.) 12(x - 10)= 6.) x( x-8)= document will 7.) -(-3y +9)= 8.) -(a + b - c)= 9.) 8- 9x/3= 3 10.) 25s + 8/5 = This is distributive property
What are the advancements made in the automotive industry in 2020
Can some one help me find x?
COMPLETE THE SENTENCES WITH THE INFINITIVE OR THE -ING FORM OF THE VERBS IN BRACKETS. 1. I have stopped ____(watch) news channels: there’s too much violence. I’
Bonjour, je m'appelle Luc et j'ai quatorze ans ! Mon anniversaire c'est le premier juin ! Dans mon sac il y a un portable bleu, deux livres verts et une trousse
answer them all please