fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

spicylizzie
spicylizzie spicylizzie
  • 22-02-2021

Answer:

$30.40

Step-by-step explanation:

to find out how much 20 candy bars would cost, first, we have to find out how much 1 candy bar costs. we do this by dividing $19.76 by 13.

$19.76 ÷ 13 = $1.52

so now we know that one candy bar costs $1.52. now, we multiply this value to 20, to know how much 20 candy bars cost. therefore, we get:

20 × $1.52 = $30.40

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line containing the pair of points? (-4,11) and (3,-6)
What is 3/4 - 1/6? Please explain with steps. < - ) <
Find the length of one edge of the cube. Edge length = Answer inches
Please Help I Will Mark Brainly !! Need done please help
Carl and Maria joined the cross-country team. They practiced long hours, running for miles every day. When they questioned the never-ending training, Coach Bill
Low impact exercises _____. do not burn calories can be performed on the floor are easy to perform none of the above
Solve for y. Enter your answer in the box. y =
Pls help with this all questions
The length of a rectangular garden is three feet less than twice it’s width. If the perimeter of the garden is 42 feet, what is the length?
I'm stupid and don't know how to do this... Please help.. In the figure below, lines m and n are parallel: In the diagram shown, ∠7 measures 92 degrees. What i