zackmcnelly659
zackmcnelly659 zackmcnelly659
  • 22-02-2021
  • Business
contestada

Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2021

Answer:

★ Sometimes if you buy things that are bulky it's cheaper, while making also bigger meals that you share amoungst people

Explanation:

Hope you have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of this trapezoid?
The compound aluminum nitrate is a strong electrolyte. Write the reaction when solid aluminum nitrate is put into water:
humans have what type of circulatory system? A. single loop B. double loop C. triple loop D. quadruple loop
Imagine you are riding on a yacht in the ocean and traveling at 20 mph. You then hit a golf ball at 100 mph from the deck of the yacht. You see the ball move
A soup recipe calls for 7/8 cup of chicken broth and 3/8 cup of cream. How much more chicken broth is needed than cream?
A rancher wants to fence in a rectangular area of 14900 square feet in a field and then divide the region in half with a fence down the middle parallel to one s
Alisha bought a collection of 500 old pennies. She chose 20 pennies from the collection and recorded their dates. Seven pennies had dates earlier than 1980. Wha
Sue bought 3 t shirt for 8$ each. she paid with a $50 bill how much change should she get
I’am not sure what to think of this one please need help
Which statement correctly describes the number 62/495 and its equivalent decimal notation?