danaabr1 danaabr1
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jacqueline’s girl scout troop is selling cookies. This year the cost of getting 4 boxes is $18. This is 12.5% more than the price of 4 boxes last year.

What was the cost of 4 boxes last year?

What was the cost of EACH box last year?

Respuesta :

Reagan081404
Reagan081404 Reagan081404
  • 22-02-2021

Answer:

15.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

P=(a+b) solve for aHow to solve a from this formulaa
what is the number 1,340,000 from standard form to scientific notation
mr.davis divided his money in the ratio 4:6 between james and brett. james got the smaller amount of $540. how much more did brett receive? how much in total wa
How to make 10 when adding 8+5
The 24 students in Mr. Brown's homeroom sold 72 magazine subscriptions. The 24 students in Mrs. Garcia's homeroom sold 98 magazine subscriptions. Whose homeroom
is 6.7 an integer and a whole number?
tell how to find 81-16 using mental math
What is the relationship between the 6s in the number 660,472?
Highest common factor of 240 and 432
what is the answer for this algebra question 4(2n-5)=3n+10