Plsss help!! In 1990 the average school lunch cost was $1.50, and it costs $2.85 more today. How much does the average school lunch cost today? How would I write this in an equation with a variable for the missing number?

Respuesta :

Answer: $4.35

Step-by-step explanation: because

$1.50 + $2.85= $4.35

So, $1.50+$2.85=x