maimaicareaga17 maimaicareaga17
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Allie bought some DVDs for $14.99 each. Which expression below represents Allie’s cost for d DVDs? A. 14.99 + d B. 14.99 + 14.99d C. 14.99 ÷ d D. 14.99d

Respuesta :

penny0120
penny0120 penny0120
  • 26-01-2021

Answer:

D. 14.99d

Step-by-step explanation:

d represents the number of DVD's she purchased, and 14.99 was the cost for each DVD. Answer D is multiplying the variable d and the coefficient 14.99. When multiplying variables, there is no need to place a multiplication sign.

Answer Link
p3axch3sl0v3r
p3axch3sl0v3r p3axch3sl0v3r
  • 26-01-2021

Answer:

C. 14.99 divided by d

Step-by-step explanation:

the answer is c because you don't know how many DVDs he bought so by dividing the answer you can then know the price of each DVD they bought.

Answer Link

Otras preguntas

You can buy 3 apples at the Quick Market for $1.05. You can buy 5 of the same apples at Stop and Save for $2.45. Which Place is the better buy? [Also may you pl
Which best explains why the total mass of the product(s) would be less than the total weight of the reactant(s) after a chemical reaction?
is flower color a charecteristics or a traits
who was cleopatra's mother
Which best explains why the total mass of the product(s) would be less than the total weight of the reactant(s) after a chemical reaction?
how does groundwater cause erosion and deposition?
A steel block has a volume of 0.08 m³ and a density of 7,840 kg/m³. What is the force of gravity acting on the block (the weight) in water?
what is the largest country in size in Nebraska
Memorial Day honours American losses douring which war?
what contrasts of sound did composers stress?