treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-lb bag of apples costs $7.52. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

lukewigzy
lukewigzy lukewigzy
  • 26-01-2021

Answer:

94 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

WILL MARK BRAINLIEST!!100 points!! Marvin is in the process of finding funding for his documentary and has exhausted all of his grant opportunities and complete
What is the overall average number of hours per month of social media use for the countries listed? How does this average compare to your own social media use?
1. Triangles The diagram shows a rectangle split into three triangles. (2x + 1) cm The total shaded area is 8.5cm² Work out the value of x. Give your answer to
Advertisements often feature individuals participating in fun activities in order to associate the product with a positive emotion. O show their products are de
A current sheet k = 8ax A/m flows in the region -2
Dr. R needs to make 153 mL of a 1.25 M solution of ZrCl2. What mass of ZrCl2 is needed to prepare this solution?
Point N is the midpoint of FG. If FN = 2x, what expression represents FG?
1. Lincoln's final effort to prevent secession by the South. Promises that he it currently exists and emphasizes the illegality of secession.
What are examples of Critical consumption
Label the following correlation as strong, positive, moderate negative, or no relationship r = —0.43 PLEASE HELP