chassbands chassbands
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the cost of 5 rolls of camera films is $15, how much
does 8 rolls cost?

Respuesta :

AlishaKhokhar
AlishaKhokhar AlishaKhokhar
  • 25-01-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

well each roll costs $3 so 3 times 8=24

sooooo $24

Answer Link

Otras preguntas

Which lines in the passage explain why English scholars felt a dire need to set standards for the English language?
Brownian motion is not observed in a mixture that includes two phases. Which best identifies the mixture? (A) a colloid (B) a suspension (C) a solution (D) an
Americans average _______ calories of foods with no important nutrients per day. a. 200 b. 400 c. 600 d. 800
There are two checkpoints during the cell cycle that regulate cell division. They are right before the _____ phase and _____ phase. S; M G1; G2 S; G1 M; G2
can someone help me I really appreciate in advanced
What is the value of 9 in the number 59.533
An important feature of dada art included rejecting artistic traditions in favor of A. higher standards of composition and beauty. B. explicit violence and sex
Which sentence best describes the diction of the passage below? I screamed toward the goal, faked left around a final defender, and struck the ball solidly, aim
A/An ________ is a word used to show feeling. a. preposition b. interjection c. pronoun d. conjunction
A farmer bought 16 sheep, with 100 dollar insurance on each of them. He then bought a $25 heater. If he paid $925, how much did each sheep cost? Write a equatio