naylaj
naylaj naylaj
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

John can buy a 8 pencil for 1.25 or a 12 pencil for 2.00 which is the better buy

Respuesta :

otfgucci73
otfgucci73 otfgucci73
  • 25-01-2021

Answer:

8 pencil for 1.25 because you save more money.

Step-by-step explanation:

Answer Link
brendenvey brendenvey
  • 25-01-2021

Answer:

8 pencils is a better buy

Step-by-step explanation:

at 8 pencils for 1.25, each pencil costs about 16 cents and at 12 pencils for 2.00, each costs about 17 cents

Answer Link

Otras preguntas

Use distribute property to simplify the expression 5(x+4)
Seat belt use in WA state (pop: 7.5 million) is reported to be 95% compared to 85% in Mississippi (pop 3 million). A random sample of 1,000 residents is taken f
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Didn’t pay attention to math today (and was too lazy to do my own hw)
Hi hi help help please please
Plasma Membrane is an organelle that
What is an equation of the form a b = c d b a ​ = d c ​ stating that two ratios are equivalent?
What sports/activities improve speed?
Find the volume of the Triangular prism. I NEED HELP FAST PLS!
The root of the word divulging means "to make known." Based on this information, what does the word divulging, as it is used in this sentence, indicate about th