dumplengsyt dumplengsyt
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for
$1.76? Explain how you got your answer.

Respuesta :

Breeze2020
Breeze2020 Breeze2020
  • 25-01-2021
13.13,,,,explanation 5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13
Answer Link

Otras preguntas

I don’t know where to start and what variables I’ll need to get to the answer.
Find q so that the lines y = (1 - 2q)x - 1 and (2 - q)y = x + 5 are perpendicular.
Estimate the mass of blood in your body Explain your reasoning (Note: It is not enough to provide a numeric answer. The main point of this problem is to assess
What are the negatives of living in elizabethan England? ​
Which of the following is an ethical issue that affects the pharmaceutical industry?
What happened soon after settled groups started to thrive?
What belief system would have been MOST likely to have traveled from the east to the west during this time?
factorise the following 25r²-100=0
Which statements about humidity are true? Check all that apply. Humidity is the measure of the amount of water vapor in the air Warm air holds less water vapor
All sized companies are required to have a written fire prevention plan true or false