whohatesschool1984 whohatesschool1984
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for $1.76? Explain how you got your answer.

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 30-01-2021

Answer:

28 oz. for $2.24 cost most per ounce

$12.5 per oz

Step-by-step explanation:

Find the cost per ounce by dividing the total oz by cost of the total oz

60 oz. of peanut butter for $5.40

Cost per the ounce = 60 oz / $5.40

= $11.11 per oz

28 oz. for $2.24

Cost of peanut butter per ounce = 28 oz / $2.24

= $12.5 per oz

16 oz. for $1.76?

Cost of peanut butter per ounce = 16 oz / $1.76

= $9.10 per oz

28 oz. for $2.24 cost most per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What action caused the greatest human loss for Napoleon’s army?
1. Match them together.Deforestation, combustion, circulation, weathering, calcium carbonateA.the burning of fossil fuels to make energyB.the primary component
Count by tens and ones to find the sum of 52+34 Use the number line to show you thinking by
Complementary angles
what is the definition for human geography?
why is it not useful to view science as a set of facts ?
Which of these follows a cyclical pattern? A. sunspot maxima and minima B. condensation of a nebula C. formation of a crater D. formation of a black hole
Which of these is a nonrenewable resource? a. water b. sunlight c. metals d. trees
1/3x+y=4 help please?
what does tropic of capricorn