viviella viviella
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Rainer bought 1.5 pounds of lunch meat at the store for $10.98. What was the unit rate (price) of the lunch meat?

Respuesta :

aviakikshah aviakikshah
  • 24-01-2021

Answer:

7.32

Step-by-step explanation:

Answer Link
rikapadia24 rikapadia24
  • 24-01-2021

Answer:

7.32

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide 10.98 by 1.5 to get 7.32

Answer Link

Otras preguntas

Complementary angles
What's the word phrase for 1.9 + n
Count by tens and ones to find the sum of 36+28 Use the number line to show you thinking
which property does the equation illustrate (x+5)+9=x+(5+9)
Discuss several characteristics of wartime propaganda in the United States during the second World War.
Discuss several characteristics of wartime propaganda in the United States during the second World War.
What action caused the greatest human loss for Napoleon’s army?
According to Thomas Hobbes Social Contract, citizens exchange rights for ________ & _____________
Portugal believed it could reach the East Indies by sailing around the tip of?
How Do I Solve 3/2y= 16/y+2