alfredo111peralta alfredo111peralta
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

each and every day a local grocery store sells 2 pounds of banana for $1.00. can the cost of 2 pounds of banana be represented as a function of the week? Explain.

Respuesta :

Alexaloo
Alexaloo Alexaloo
  • 24-01-2021

Answer:

Yes beacuse of course 2 pounds worth bananas are worth $1.00 so each day could equal to about $20.00 which is functional...

Step-by-step explanation: brainless pls

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that the monthly cost of a long-distance phone plan (in dollars) is a linear function of the total calling time (in minutes). When graphed, the function
The graph below models the value of a $20,000 car t years after it was purchased. Which statement best describes why the value of the car is a function of the n
Translate each sentence into an equation. 1. The sum of three times a and four is the same as five times a. 2. One fourth of m minus six is equal to two times
What’s 12:00 in Spanish
X=2y-2 z=5x+3y-4 3y=9
John walks away from his house down a straight street. The graph shows John's distance from his house over time. Describe his trip. Find John's speed on each se
If you wear contact lenses, why should you remove them while you are in the laboratory? A) They can dry out your eyes while you are doing your experiment. B) Th
Two airplanes leave an airport at the same time. The velocity of the first airplane is 650 m/h at a heading of 60.7 ◦ . The velocity of the second is 630 m/h at
A car travelling in a straight line deceleration uniformly from 20m/s to 12m/s in 4s the displacement of the car in this t’immergea?
Simplify 38 x 343² x 38 leaving your answer in index form.