jalferrusquia774 jalferrusquia774
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

He bought 24 packages that contained 24 packs of gum. The total price was 42$ whats the total price of gum in one pack of gum? I’m

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 24-01-2021

Answer:

We conclude that:

  • Total price in one pack of gum = 3$

Step-by-step explanation:

Total number of packages = 24

The total number of packs in 24 packages = 24 packs

Total price for 24 packs of gum = 42$

If the total price for 24 packs of gum is 42$, then the price for 1 pack can be calculated by dividing 42 by 24.

i.e.

Total price in one pack of gum = 42/24 = 3$

Therefore, we conclude that:

  • Total price in one pack of gum = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Which equation represents a line that is parallel to y=-2x-5? WIll GIVE BRAINLIEST!!! PLEASE
what does museum help in promoting culture and the arts​
The chu family can hike 3 miles per hour how long will it take them to hike 15 miles
"my parents really created a Frankenstein's monster with my brother" is an example of what kind of allusion? A) Historical allusion B) Biblical allusion C) Lite
What was triangular trade?Look at the attached picture and write at least 5 complete sentences. ANYONE PLEASE HELP ME BECAUSE I HAVE TO PASS THIS RIGHT NOW I HO
how do i answer this question? please explain!
pls help asap i will give brainliest!!!
2 Function read data from another file : read() read_csv() CSV)
15. Which is an equation of a line that is parallel to MN? N M M . --- A. y = 2x-3 B. y = 1/2x - 3/2 C. y = -2x + 1 D. y = -1/2x - 16 Henry wants to join a book
¿Cual es la diferencia esencial entre la atmósfera primitiva y la actual?