lovkaren0889
lovkaren0889 lovkaren0889
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 3 gallons of ice cream for $9.50. Which proportion
can be used to find the cost of 7 gallons of ice cream?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 28-01-2021

Answer:

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 3 gallon ice cream = $9.50

Find:

Cost of 7 gallon ice cream

Computation:

Cost of 1 gallon ice cream = 9.50 / 3

Cost of 1 gallon ice cream = $3.1667 (Approx.)

So,

Cost of 7 gallon ice cream = 7 x 3.1667

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Answer Link

Otras preguntas

What does Caesar do when he realizes that Brutus has stabbed him?
3. Chemical bonds are likely to form when A an atom's nucleus has the same number of protons as it does neutrons B an atom's outer energy level doesn't have the
Shape equation puzzle 2
h(n) = 3n-4 g(n)= n3 + 3n? Find (h+g)(n)
express the fraction 11/30 in decimal form
An order of lumber contains 36 boards 12 ft long,28 boards 10 ft long, 36 boards 8 ft long, and 12 boards16 ft long. How many boards are contained in the order?
Which of the following is more likely to reduce traffic accidents? A. Traffic cameras B. More busses C. Traffic congestion D. Louder police sirens
Use a model to find the quotient 3/ 3/4
Underline the correct verb. Each of the contest entries (is, are) evaluated by a panel of trained judges.
A microwave oven has a power requirement of 1238 W. A frozen dinner requires 6.9 minutes to heat on full power.