ladydestine ladydestine
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Dwayne bought 12 pounds of nails for $45.48. What was the price per
pound?
A. $7.89
B. $7.39
C. $3.79
D. $3.50
answer pls

Respuesta :

jorryndickenso
jorryndickenso jorryndickenso
  • 24-01-2021
C. $3.79 is the answer
Answer Link
tayler144060 tayler144060
  • 24-01-2021
C. $3.79
45.48/12=3.79
Answer Link

Otras preguntas

The glow emitted by a substance exposed to eternal radiation is called
What is the difference between a carbohydrate and a cholesteral
The "prime time" for auditory and visual development is around what age? a. 3 to 4 months b.1 to 2 years c. 4 to 5 years d. 7 to 10 years
Antonyms: Match the following word with the word or phrase most nearly its opposite. Rapt A. enthralled B. daring C. bored D. calm
Which sentence is punctuated correctly? A. Gregory said impatiently, "I need to eat something healthy, light, and refreshing." B. "The Veggie Gourmet," said Pa
The polynomial 8x2 – 8x + 2 – 5 + x is simplified to 8x2 – gx – h. What are the value of g and h?
you are standing, on the horizontal ground, __ feet from the base of a cliff. Admiring your surroundings, you nite that the angle of elevation to the top of the
what is the unit rate for $32.05 for 15 gallons
Tybalt picks a fight with Mercutio.
Consider two events such that P(A) = 1/3, P(B) = 4/5, and P(A ∩ B) = 4/15. Are events A and B independent events? Yes, they are independent because P(A) ⋅ P(B)