bb1095 bb1095
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

If a pound of barley costs $8, how many ounces can be bought for $2.55?

Respuesta :

itsazuagain
itsazuagain itsazuagain
  • 23-01-2021

Answer: I believe the answer would be 5.1 ounces...

Step-by-step explanation:

To get this answer I used a proportion and transformed pounds into ounces. 1lb=16oz

x/16= 2.55/8

Cross multiply....

8x=40.8

And simplify!

x=5.1

So for $8 you can get a pound, for $2.55 you can get 5.1 ounces (or 5 ounces if needed in whole numbers)

Hope this helps! Good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

Does plants decaying produce carbon dioxide
A calorimeter contains 35.0 mLmL of water at 15.0 ∘C∘C . When 2.20 gg of XX (a substance with a molar mass of 56.0 g/molg/mol ) is added, it dissolves via the r
Two positive numbers have a difference of 13. The larger number is three more than twice the smaller. Find the two numbers.
Sandy has twice as many seashells in her collection as Amber does in her collection. Write an expression to represent the number of seashells, y, in sandy’s c
what is an epsilon in a brave new world
In 1885 the first railroad was built. It stretched from ________ to _________. *
Which of the following makes up a Current Transfer? A. tariff revenue B. international loans C. demand for domestic goods
plane K and line m intersecting at all points on line m
Which is an example of how men and women are different biologically?
ANYONE PLEASE HELP!!!