jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

Spitting cobras can defend themselves by squeezing muscles around their venom glands to squirt venom at an attacker. Suppose a spitting cobra rears up to a heig
What are key details in an informational text? the most important ideas in the text information that tells when things are happening ideas that the author most
Which of the following is The function f(x)=2x2−1 is/has A. order 2 rotational 2 symmetry about the origin B. symmetry about the y-axis C. neither symmetric abo
Find the value of a°,b°,x°,y° from the given figure ​
The numbers in this chart represent the weights in kilograms of five members of a middle school boys’ baseball team. Whose record represents an outlier in this
Match the expressions to their solutions or equivalents. Solution of 0.5 x = 0
You know the height of a chair and the distance of the leg from the other chair, but you don’t know the length from the chair leg to the other leg you need to r
A tonicity with a high concentration of solutes is said to be _________. hypertonic isotonic selectively permeable hypotonic
What is osmosis? (Simple language)
[tex]x^{2} +x-12[/tex] solve this polynomial by class 9 corse