Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

The table button is present in the ……… tab.​
This question involves a simulation of a two-player game. In the game, two simulated players each start out with an equal number of coins. In each round, each p
Blood is a critical body fl uid. What role does blood play in the body? How is it usually cleaned, and how is it cleaned during dialysis?
18. Before nationalism, people would have identified as primarily belonging to​
Plz solveA 20-g sample of sugar is dissolved in 59 g of water. The concentration of the solution isHint Water is a solvent​
What is the coefficient of x in 2x + 5 = 8​
Explain why it is difficult to validate the relationships between internal product attributes, such as cyclomatic complexity and external attributes, such as ma
Select the correct answer from each drop-down menu. Simplify the given polynomial and use it to complete the statement. .The polynomial simplifies to an express
*BRAINIEST & 20 POINTS* what are the coordinates of the point on the directed line segment from (-8,8) to (7,-7) that partitions the segment into a ratio of
Please help! 20 points + brainliest (***NOTICE: Bots/trolls seeking points will be reported.***) Solve these two equations: