stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

5. Which mental health professional uses a variety of methods to diagnose and prescribe medications for people suffering symptoms of mental disorders? psychiatr
26.52 x 90.7 step by step
in the figure given alongside if X=3y find the sizes of angles represented by a and b​
Would you ever break a law you thought was unjust? Why or why not?
Do you think that Nelson Mandela was a terrorist? Why or why not? How does his situation illustrate the difficulties in defining terrorism? How would you define
Help help help history history
4. This diagram is a straightedge and compass construction of a line perpendicular to line AB passing through point C. Which segment has the same length as segm
A siren wailing makes me feel( irritated- nervous- scared - relaxed)and please if u know the answer tell me why u picked it because I can see all of them same m
someone.. please help me asap...............................................
The Sun has a mass of 1.99 x 10^30kg [^30 is an exponent] and is 1.5 x 10^11m [^11 is an exponent] from the earth. The planet Earth is 5.98 x 10^24kg [^24 is an