mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

To use the two sample t procedure to perform a significance test on the difference of two means, we assume: a) The populations' standard deviation are known. b)
Which statement best describes the domain and range of f(x) = –(7)x and g(x) = 7x?
A sample of gas has a volume of 12,000 ml and a pressure of 1.00 atm. If the pressure of gas is increased to 2.00 atm, What is the new volume of gas?
Tasha assembled a picture frame that is advertised as rectangular. The completed frame is 14 inches long and 10 inches wide. She measured the diagonal length ac
What are translations, Reflections, and Rotations also known as
How can you tell a situation is exponential from a graph
triangle hij had a vertices of h (1,7),I(-4,-2),j(-3,5) write the coordinate notation for a translation of 3 units to the right and 4 units up
Jean, a geologic specialist, agreed to accept an overseas assignment for her company after the company agreed to store her yacht, provide security service 24/7,
what is the purpose of the middle ear
Henry Sweet Co. currently makes 6" candy sticks that it sells for $0.20 each. Henry can make 12" candy sticks out of two 6" candy sticks by melting them togethe