kernsel218
kernsel218 kernsel218
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The table shows the cost of grapes based on the number of pounds
purchased.
Pounds Cost
3 $3.69
5 $6.15
8 $9.84

Respuesta :

mbaney2022
mbaney2022 mbaney2022
  • 22-01-2021

Answer:

a. 3 $3.69

Step-by-step explanation:

Answer Link
nopolca nopolca
  • 22-01-2021

Answer:

Pounds Cost

3 $3.69

$ 3.69/3 = $1.23/1 pound

5 $6.15  

$6.15/5 =  $1.23/1 pound

8 $9.84

$9.84/8 = $1.23/1 pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the passage explains the sequence of events that led to the civil war. What happened after seven southern state seceded from the union? A: The american civil wa
HELP... How might the cast sytem conflict with India's economic growth?
The United States began as a country very involved in foreign affairs. True or False?
how do tides affect inlets
what is 243.56 rounded to the nearest tenth
At a restaurant, your food bill was $80, and you left a tip of $16. What percentage of the food bill did you leave for the tip? 5% 16% 20% 80%
Why do you think the Roman Republican government has influenced the governments of other countries?
algebraic expression for 8+6q+q
Please answer quickly! How did the Vietnam War overshadow LBJ's presidency?
Eamon used a number line to compare two numbers, 0.48 and 3/5. One number was less 1/2 and the other number was greater than 1/2.which number was less than 1/2?